Huawei W0PSA1701 Power Module
Huawei W0PSA1701 Power Module
( Order Today, Ship before 05/16/2026 )
  • Description
  • Reviews
  • FAQs
Huawei W0PSA1701 Power Module Product Overview
Huawei W0PSA1701 Power Module is 170 W AC Power Module for S6720S-26Q-EI-24S-AC, S6720S-26Q-EI-24S-DC
The function of the primary power supply is to transform a single-phase or three-phase AC power grid into a DC power supply with a nominal value of 48V. Currently in the primary power supply used in program-controlled switches, the traditional phase-controlled regulated power supply has been replaced by a high-frequency switching power supply. The high-frequency switching power supply (also known as a switching rectifier SMR) works through the high frequency of MOSFET or IGBT, and the switching frequency It is generally controlled within the range of 50-100kHz to achieve high efficiency and miniaturization. In recent years, the power capacity of switching rectifiers has continued to expand, and the capacity of a single unit has expanded from 48V/12.5A, 48V/20A to 48V/200A, 48V/400A.
Huawei W0PSA1701 Power Module Product Picture
Product Specification
ItemDescription
BrandHuawei
Part number2130966
ModelW0PSA1701
Dimensions (H x W x D)40 mm x 70 mm x 205 mm (1.6 in. x 2.8 in. x 8.1 in.)
Weight
Rated input voltage range100 V AC to 240 V AC, 50/60 Hz
Maximum input voltage range90 V AC to 264 V AC, 47 Hz to 63 Hz
Maximum input current2.5 A
Maximum output current14.2 A
Rated output voltage12 V
Maximum output power170 W